top of page

MEŽA CIRŠANA: KĀ TO ORGANIZĒT?

MEŽA CIRŠANA: KĀ TO ORGANIZĒT?


Ar motorzāģi rokās doties uz mežu var tikai tad, ja plānots sazāģēt kādu nokaltušu koku malkā. Taču, ja mērķis ir veikt apjomīgu meža ciršanu kokmateriālu iegūšanai, ir nepieciešams rūpīgi izstrādāt meža ciršanas plānu.


Obligātais minimums:

  1. Spēkā esoša meža inventarizācija – tā ir derīga 20 gadus. Piemēram, 2003. gada inventarizācija ir derīga līdz 2023. gada 31. decembrim.

  2. Katram meža nogabalam ir noteikts pieļaujamais cirtes veids.

  3. Meža nogabals sagatavots ciršanai, ja plānota:

    • kailcirte pēc vecuma (stigšana + skice),

    • kailcirte pēc caurmēra (stigšana + caurmēra mērījums + skice),

    • izlases cirte pēc caurmēra (caurmēra mērījums). Citām izlases un kopšanas cirtēm nav nepieciešama papildu dokumentācija.

  4. Aizpildīts iesniegums koku ciršanai (pieejams VMD mājaslapā).

  5. Iesniegums kopā ar pielikumiem (skice, stigojums un/vai caurmēra mērījums) jāiesniedz Valsts meža dienestā (VMD) atļaujas saņemšanai.

  6. Apmaksāta valsts nodeva atbilstoši norādītajam cirtes veidam.

  7. Saņemta ciršanas atļauja (CA).


Tik vienkārši kā šķiet, šie soļi ir nepieciešami, lai varētu sākt meža ciršanu.


Plāno laikus!

Pirms meža ciršanas jāņem vērā, ka CA izsniegšanas process var aizņemt līdz pat 30 dienām. Ja nepieciešama jauna meža inventarizācija, tas var aizņemt vēl 30 dienas. Papildus laiks jāparedz meža sagatavošanai ciršanai. Lai veiktu šo plānošanu, jāizvērtē, kādus darbus var veikt pašam un kur būs nepieciešama palīdzība no papildspēkiem.


Svarīgi apsvērt šādus faktorus:

  • Cenu tendences tirgū – pirms ciršanas jāzina, kādas cenas ir aktuālas konkrētai koku sugai. Piemēram, bērza papīrmalkas un finiera cena var būt līdzīga, bet kvalitātes prasības atšķiras.

  • Tirgus situācija – lai iegūtu lielāku peļņu, svarīgi plānot meža ciršanu tā, lai to izzāģētu laikā, kad tirgū ir pieprasījums.

  • Laika apstākļi un meža īpašuma īpatnības – ja mežs ir īpaši aizsargājamā teritorijā vai aug kūdrainos apstākļos, jāplāno darbus atbilstoši sezonai un apstākļiem.


Ilgtermiņā svarīgi atcerēties:

  • Kokmateriāli jāizved un jārealizē pēc iespējas ātrāk, jo ilgstoša stāvēšana var samazināt to vērtību.

  • Pēc ciršanas atļaujas derīguma termiņa beigām nepieciešams iegūt jaunu apliecinājumu, kas rada papildu izmaksas.


Piesaisti padomdevēju!

Daudzi meža īpašnieki izvēlas meža ciršanu uzticēt profesionāļiem, tomēr, plānojot un organizējot ciršanu patstāvīgi, var iegūt nenovērtējamu pieredzi un labāku izpratni par nozares procesiem. Meža inventarizāciju, skices un caurmēra mērījumus var sagatavot sertificēts taksators, tāpēc ir būtiski izveidot sadarbību ar nozares speciālistiem, kas var palīdzēt ar konsultācijām un konkrētiem darbiem.


Saņemiet piedāvājumu šeit:




Meža ciršana

bottom of page